Ara

Yeni Bir Eğitim Yılına Başlarken…

Yepyeni umutlarla dolu yeni bir eğitim-öğretim sürecine daha merhaba… Uzunca geçen bir yaz tatilinin daha sonuna geldik. Hem çocuklarımızın, hem de sizlerin okul telaşı tekrar başladı. Tatil sürecinde geçen rahat ve keyifli günlerin ardından, planlı ve sistemli yaşamayı gerektiren yeni bir eğitim sürecine giriş yapacak olmanın vermiş olduğu telaşı, çok iyi anlıyor ve bu duygunuzu sizlerle paylaşıyoruz.

Toplum olarak uzunca bir süredir, panemi sebebiyle, zor günler geçirdik. Bu sürecin yaşam yolculuğumuza getirmiş olduğu bir takım değişiklikler, ev içi dinamiklerimizde olduğu kadar, eğitim- öğretim alnını da etkiledi. Eminiz ki, ebeveynler olarak yaşamış olduğunuz belirsizlikten dolayı bir takım endişeleriniz ve kafanızı kurcalayan sorular var. Öncelikle, yaşadığınız veya hissettiğiniz duyguların pek çoğunun normal olduğunu belirtmek isteriz. Bu sürecin yalnızca bizim ülkemizde değil, dünya genelinde yaşanan bir durum olduğunu hepimiz biliyor ve eğitimciler olarak bu konuya üst düzey hassasiyet gösteriyoruz. Yine de, her koşulda bu sürecin başı ve sonu belli olan bir süreyi kapsadığını, bunun geçici bir dönem olduğunu ve eğitimin süreklilik içerisinde 12 yılı kapsayan uzun bir yolculuk olduğunu özellikle hatırlatmak isteriz.

Bu yıl, diğer senelerden farklı olarak, daha kademeli bir dönüşümle eğitim sürecimize başlıyoruz. Önce uzaktan eğitim ile, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz birbirleri ile bağlantı kuracaklar. Akademik tekrar yoluyla, unutulanlar hatırlanarak, eksiklerimiz tamamlanacak. Bu sürecin, her sene olduğundan farklı olmasının, bir avantaj olacağı kanaatindeyiz. Eğitim öğretim yılı başlamadan önce yapılacak olan bu telafi programı, öğrencilerimizin yeni döneme daha hazır başlamalarına, daha kolay adapte ve motive olmalarına alt yapı oluşturacaktır. Dolayısıyla bu süreci bir kazanım olarak değerlendirmek ve çocuklarımıza bu yönlü yansıtmak, motivasyonu ve enerjisi yüksek bir seneye başlangıç için iyi bir adım olacaktır.

Hatırlatmak istediğimiz diğer bir önemli husus ise; tatil sonrası okula dönüşlerde, her öğrencinin sürece tekrar adapte olma hızının birbirinden farklı olabileceği gerçeğidir. Bu süreçte, öğrencilerin öz denetimlerini sağlaması, motivasyonları, her koşulda eğitimin devam etmesi gerektiği inancını benimsemeleri, farklı durumlara uyum sağlayabilme potansiyelleri, çocuğun kimlik, mizaç ve yaş dönemi özellikleri gibi dinamikler farklılaşmaların temel nedeni olarak sayılabilir. Çünkü bu durum hayat tecrübelerimizde defalarca kez deneyimlediğimiz bir durumdur. Bu uyum süreci, aslında günlük yaşantımızda, tüm rutinlerimize ara verdiğimizde karşılaştığımız olağan bir tablodur. O nedenle, bu sürecin, her aile ve çocuğa göre değişiklik gösterebileceği gerçeğini kendinize hatırlatarak sürece adım atmanızı öneririz. Okula dönüş sürecinde, yeni çalışma temposuna girilecek olması, bir süre uyum sağlama konusunda hem çocuklarımız, hem de sizler açısından zorlayıcı olabilir. Bazı ebeveynler, okula başlama konusundaki endişelerini, yaşadıkları gerginlik ve stresi ister istemez çocuklarına yansıtırlar. Tüm bunları gören ve hisseden çocuklar da, okula başlamanın getirdiği korku ve endişeyi yoğun olarak hissederler. Kaygılarımızı çocuklara yansıtmak yerine birlikte keyif almak en doğru olanıdır. Unutulmamalıdır ki, “Her çocuk kendi yaşam yolculuğunun kaptanıdır. Sizler bu süreçte onları destekleyecek miçolar olarak yerinizi almalısınız. Aksi halde, kaptan olmayı seçerseniz, çocuklarınız hiç bir zaman gemiyi kullanmayı öğrenemez… Bu süreçte, onlara vereceğiniz pozitif ve manevi destek onların iyi birer kaptan olmaları için ön koşuldur…”

2020-2021 Eğitim-Öğretim yılının çocuklarımız için daha verimli ve keyifli geçmesi adına, bizler Deha Koleji Rehberlik Birimi olarak siz değerli velilerimize sağlıklı oryantasyon süreci için bazı önerilerde bulunmak isteriz:

*Okula başlamanın bir süreç olduğunu ve kısa sürede çocuğunuzun yeni düzene uyum sağlayacağını kendinize sıklıkla hatırlatıp, bu süreçte çocuğunuzla birlikle işbirliği içerisinde olmaya çalışın.
*Çocuğunuza okula uyum sağlaması için hoşgörülü yaklaşın, alışma ve uyum hızına saygı gösterin.
*Okula başladığı ilk haftalarda çocuğunuza daha fazla zaman ayırmaya, okul konusunda sohbet etmeye hatta okul ihtiyaçlarının alışverişlerini birlikte yapmaya gayret edin. Böylelikle, çocuğunuz sizin de okulu ne kadar önemsediğinizi ve bu süreçte ona destek olacağınızın mesajını almış olacaktır.
*Tatil zamanında değişmiş olan uyku, beslenme ve yemek düzenini uygun bir şekilde yeniden planlayın. Özellikle, kahvaltı günün ilk öğünü olduğu için adaptasyon süreci biraz daha geç olabilir. Kahvaltı saatlerinin okula uygun saatler olmasına özen gösterin.
*Kaç yaşında olursa olsun, oyun, çocuk için en büyük gıdadır. Okul döneminde çocuğunuzun oyun oynamak istediğini dile getirmesi durumlarında onu reddetmeyin ve oyun oynaması için fırsat verin. Ergen yaş grubu ve sınava hazırlanma senesinde olan çocuklarda da yaklaşım benzer şekilde olmalıdır. Motivasyon için çocuğunuzun kendine vakit ayırmasına fırsat tanıyın. Sınavı evin gündem maddesi ve hayatınızın en büyük sorunu haline getirmeyin.
*Uzunca geçen tatil sürecinde çocukların oldukça keyif aldıkları tv, bilgisayar vb. gibi ekran kullanma alışkanlıklarından vazgeçirmek çoğunlukla zor olabilir. O nedenle, aniden sonlandırmak yerine kademe kademe sınırlandırıp uygun zamanda sonlandırmanız daha doğru olacaktır.
*Çalışma ortamının ders çalışmaya uygun olması, çalışma sürecini daha verimli hale getireceğinden, çocuğunuzun rahatlıkla çalışabileceği bir çalışma ortamı ayarlayın.
*Çocuklarda çalışma alışkanlığının kazanılması belirli bir süreci içerir ve mutlaka planlama gerektirir. Okulun en başında çocuğunuzla zaman kaybetmeden bir planlama yapın. Planlamayı sadece sizin uygun gördüğünüz şekilde değil, çocuğunuzun ihtiyaçlarına göre şekillendirin.
* Eğer aile bireylerinde kaygı duyan birileri varsa, mümkün olduğunca çocuklarınızın yanında kaygılarınızı paylaşmayın. Yaşanılan gerginlik ve endişe duygunuz çocuklarınıza yansıyacak ve bu durum onların demotive olmalarına neden olacaktır..
*Okul ya da işleyişle ilgili uygun bulmadığınız durumlar olur ise; bu durumu çocuklarınızla paylaşmayın. Gerekli müdahaleyi yapacak idari birim ve rehberlik biriminin hep sizlere destek olacağını unutmayın.
*Sene başından itibaren her konuda sınıf öğretmeni, rehberlik birimi ve idari kadro ile iletişim içerisinde olun. Olası aksaklıklarda birlikte yapılan müdahaleler çocuklarımız eğitim hayatı ve verimli bir sene geçirmeleri açısından oldukça önemlidir.
* Ve en önemlisi, bu uyum sürecinde, çocuğunuzla ilgili gerçekleştirebileceğinin üzerinde beklentiler içerisine girmeden, sorumluluklarını birlikte belirleyerek, destekleyici bir tutumla, ihtiyaç duyduğunda onun yanında olduğunuzu hissettirmektir.

“Bunun bir süreç olduğunu, bu yolda yalnız olmadığınızı ve rehberlik birimimizin her koşulda yanınızda olduğunu hatırlatır, güzelliklerle dolu yeni bir eğitim öğretim yılı geçirmenizi temenni ederiz.”

Sağlıcakla kalın…
Saygılarımızla,
Deha Koleji Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi

Haberler