Ara

Yaz Tatiline Merhaba

Uzun ve meşakkatli bir eğitim öğretim yılının daha sonuna geldik. Çocuklarımız için şimdi dönemin yorgunluğunu atarak, bol dinlenmeli bir tatil dönemine başlama vakti geldi. Tatiller bizim için olduğu gibi, çocuklarımız için de zihnen ve bedenen dinlenme imkânları sağlarken; sevdikleri ve özlem duydukları etkinlikleri, erteledikleri paylaşımları yapabilmeleri açısından bir fırsattır. Kuşkusuz ki, bu sene diğer senelere kıyasla çocuklarımızın daha çok çaba gösterdikleri bir yıl oldu. Onlar online eğitim sisteminden çıkıp, tekrar yüz yüze devamlı eğitime dönüş yaptılar. Her değişim durumunda yaşandığı gibi, bu süreçte de tekrar adaptasyon yolculuğunu tattılar. Yaşanan farklılaşmalara rağmen, ellerinden gelen çabayı gösterdikleri için, bu sene iyi bir yaz tatilini hak ettiler.

Değerli anne babalar, karne elbette ki çocuğun eğitim yılı içerisindeki başarısını gösteren bir belgedir. Aynı zamanda alınan karne aileler için; çocuğun akademik gelişimini, değişimini, sıkıntı yaşadığı alanları görmeleri ve tatil sürecinde eksikleri tamamlayabilmeleri için rehber niteliği taşıyan bir kılavuzdur. Çocuğun bireysel özellikleri, kapasitesi, güçlü ve zayıf yanlarının iyi bilinmesi ve çocuğun başarısının sadece aldığı notlarla değerlendirilmemesi son derece önemlidir. Çocuk bir alanda başarılı olamadığında yeterince akıllı olmadığını ya da çalışmadığını düşünmek aileleri hataya sürükleyebilir. Ailelerin dikkat etmesi gereken nokta, çocuğun yıl içerisinde ne kadar çaba gösterdiğidir. Karneye olması gerekenden fazla anlam yüklenmemeli; ulaşılması gereken bir amaç değil, başarıya götürecek bir araç şeklinde yorumlanmalıdır. Sene içerisinde, akademik olarak desteklenmesi gereken durumlar olması halinde, paniğe kapılmadan, çocukla işbirliği içerisinde destek sürecinde olmanız yeterlidir.

Çocuklarınızın karnelerini değerlendirirken, olumsuz tepkilerden kaçınmak bunun yanı sıra; iyi olduğu alanları takdir etmek çocuğa kendini daha iyi hissettirecektir. Karnedeki notlara bakarak bir çocuğu değerlendirmek, sadece sonuçtan yola çıkarak bir yargıya varmak, anne-babaları yanlış tutumlara götürebilir. Unutulmamalıdır ki, önemli olan bu tatil sürecini ailelerin de vereceği destekle en iyi şekilde değerlendirebilmektir.

Peki yaz dönemini nasıl değerlendirilmeliyiz? Daha verimli hale nasıl getirebiliriz?

Tatil, uzun geçen bir eğitim öğretim yılının ardından çocuğun dinlenebilmesi ve bir sonraki döneme hazırlanabilmesi için bir fırsattır. Tatil çoğu çocuk için, gezmek, yıl içinde yapamadıklarını ve erteledikleri aktiviteleri yapmak, ailesi ve arkadaşları ile vakit geçirmek ve özgürlük alanlarının genişlemesi anlamına gelmektedir. Bununla birlikte, önümüzdeki seneye hazırlanmak için de bir fırsat sağlayacaktır. Özellikle, bir sonraki sene sınava girecek öğrenciler için eksikliklerin tamamlanacağı en verimli zamanlardan biridir. Öncelikle yapılması gereken en önemli şey; oldukça zor bir seneye rağmen çabasını takdir etmek olmalıdır. Çocuğunuz tatile girer girmez, yaz tatili için plan yapmak yerine, varsa başarısız olduğu ya da kendini geliştirmek istediği konularda ona destek olmak, birlikte yaz için plan yapmak çocuğunuza da kendini iyi hissettirecektir.

Yaz tatili için plan yaparken her çocuğun biricik olduğu ve farklı yeteneklere sahip olduğu unutulmamalıdır. Çocuğunuzun iyi olduğu ya da desteklenmesi gereken alanları değerlendirip farklı ilgi ve yetenek alanlarını keşfedeceği yeni ortamlarda bulunmasını sağlayabilirsiniz. Bu süreçte, her çocuğun kendi durumu ile ilgili bir analiz yapıp, kendine özel bir çalışma stratejisi oluşturmak en doğru yol olacaktır.

Tatilin başlamasıyla birlikte, özellikle de anne ve baba çalışıyorsa çocuk evde geçirdiği vakitlerde genellikle televizyon ve bilgisayar başında olacaktır. Çocukların ilgi alanlarına göre aktivitelere yönlendirilerek ve ev içerisinde görevler verilerek çocukların hem sorumluluk bilincinin gelişmesine, hem de yaz tatili boyunca tek arkadaşının internet olmamasına yardımcı olmuş olabilirsiniz. Boş kalan vakitlerini değerlendirmek için çocuğun ilgi ve isteği doğrultusunda, müze, sergi, kütüphane, tiyatro, konser, sinema gibi kültürel faaliyetlerden mümkün olduğunca yararlanmalarına destek olabilirsiniz.

Çocuğunuzun yeni okul dönemi için hazır hale gelebilmesi ve dinlenebilmesi çok önemlidir. Tatil planı yaparken çocukların tatilde oldukları unutulmamalıdır ve istekleri göz ardı edilmemelidir. Yaz dönemi için plan yaparken dengeyi çok iyi kurmalı ve bütün iplerin çocuğun eline geçmemesine de dikkat edilmelidir.

Okulumuzun koridorlarının çocuk sesleri ile yankılandığı yeni bir seneye birlikte kavuşmak en büyük temennimiz.

Sağlıklı, keyifli ve eğlenceli bir tatil geçirmeniz umuduyla…

Deha Koleji Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi

Haberler