Ara

Okula Merhaba!

Değerli Velilerimiz;

Uzun bir yaz tatilinin sonuna geldik… Bizler çocuklarımızı çok özledik. Okulumuzun koridorları çocuklarımız olmadan bomboştu. Ve şimdi tekrardan ilk teneffüs zilinin çalma zamanı…

Biliyoruz ki, tatilin oluşturduğu rahat yaşam biçiminden sonra, programlı ve düzenli yaşamayı gerektiren okul günlerine uyum sağlamak siz velilerimiz ve çocuklarımız için kolay olmayabilir. O nedenle, okula dönüş sürecinde, bu yeni tempoya çocuklarımızın rahatça ayak uydurabilmeleri için, ev dinamiklerinizi onlarla birlikte ele alıp düzenlemeniz yararlı olacaktır.

2022-2023 Eğitim-Öğretim yılının öğrencilerimiz okula başlangıç yapacakları ilk zaman diliminde daha kolay sürece oryante olabilmeleri adına, bizler Deha Koleji Rehberlik Birimi olarak, siz değerli velilerimize bu konularda bazı önerilerde bulunmak istedik:

Okulun başladığı ilk haftalarda çocuğunuza daha fazla zaman ayırmaya çalışın. Bu yaklaşım, onun okula uyum sürecini olumlu yönde etkileyecek ve sizin okulu önemsediğinizi ona hatırlatacaktır.

Okula uyum sağlaması için çocuğunuza karşı hoşgörülü olmalısınız. Özellikle Anaokulu ve İlkokul 1. Sınıf kademelerinde olan öğrencilerimizin oryantasyon süreçleri, üst kademelere göre biraz daha uzun olabilir. O nedenle, süreci sakin bir tutumla ve çocuğunuzu destekleyici bir şekilde atlatmaya çalışmanız faydalı olacaktır.

Tatil zamanında düzensiz hale gelen uyku ve yemek rutinlerini uygun bir şekilde yeniden planlayın. Özellikle kahvaltı saatlerinin okula uygun olacak şekilde olmasına özen gösterin.
Rahat bir ortamdan, planlı bir hayata geçişte sıkıntılar yaşamamak için, çocuğunuzun arkadaşlarıyla geçirdiği vakitleri, okul düzenine göre önceden ayarlamanız bu konuda oluşabilecek tartışmaları ve olumsuz davranışları önleyecektir.

Çocukları en büyük zevk aldıkları ve en kısa sürede bağımlılığa neden olan televizyon ve bilgisayardan ayırmak zordur ve bir anda bunu kesmek olumsuz sonuçlara sebep olabilir. Bu sebepten dolayı çocuğunuzla hangi zamanlarda ve ne kadar seyredeceği veya kullanacağı hakkında karşılıklı konuşup, ortak bir zamanda anlaşın. Bunun bir süreç olduğunu unutmadan, yeni düzene kademeli bir geçiş yapın ve aldığınız kadarda istikrarlı olun.

Çalışma ortamının ders çalışmaya uygun olmasının, çalışmayı daha verimli hale getirdiği bir gerçektir. Bu sebepten çocuğunuza uygun bir çalışma ortamı düzenleyin. (örnek vermek gerekirse, çalışma masası dış etkenlere kapalı olması için cam kenarında olmaması, çalışma köşesinin ayarlanması gibi…)

Verimli çalışma tekniklerinden biri de çalışmaların planlanmasıdır. Uyku, dinlenme, çalışma, sosyal ilişkiler için gerekli zaman ve gün saptanmalıdır. Zor gelen dersler, günün en verimli olan saatlerinde çalışılmalıdır. Başlangıçta birlikte geliştireceğiniz çalışma programı çocuğunuzun zamanını etkili bir şekilde kullanmasını sağlayacaktır. Bununla beraber okuldan eve dönüşte sizin olmadığınız zamanlarda neler yapması gerektiğini onunla konuşun. Bu çalışma programını düzenli olarak uygulaması da başarısının artmasında önemli bir etken olacaktır. Böyle bir program çocuğun derslerden başka, yapmaktan hoşlandığı diğer ilgi alanlarına da zaman ayırabilmesini sağlayacaktır.

Okulumuzla ilgili bilgi sahibi olmanız adına sizlere verdiğimiz bilgilendirme dosyamızı dikkatli bir şekilde incelemenizi öneririz. Bununla beraber okulumuz tarafından sizleri bilgilendirmek amacıyla yıl içerisinde verdiğimiz tüm yazılı belgelerin belli bir yerde toplanması, okulumuzla ilgili bilgilere daha kolay ve çabucak ulaşmanızı sağlayacaktır.

Bu uyum sürecinde önemli olan, çocuğunuza gerçekleştirebileceğinin üstünde beklentiler içine girmeden, sorumluluklarını birlikte belirleyerek ihtiyaç duyduğunda onun yanında olduğunuzu hissettirmektir.

Mutluluklarınızı ve sıkıntılarınızı paylaşmak için Rehberlik Birimimiz, ihtiyacınız olan her anda yanınızda olacaktır. Yeni dönem sizlere ve öğrencilerimize başarı ve mutluluk getirsin…

Deha Koleji Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi