Ara

Çocuklarla Koronavirüs hakkında nasıl konuşmalıyız?

Sevgili Veliler;

Koronavirüs haberleri uzun süredir gündemde. Son zamanlarda yapılan açıklamalar ile birlikte duyduklarımızdan, okuduklarımızdan hepimiz etkilenmeye başladık, endişelendik. Yetişkinlerin başa çıkmakta zorlandığı bazı durumlar çocuklar için de oldukça zorlayıcı ve kafa karıştırıcı olabiliyor. Alınan önlemler ve güvenilir kuruluşlardan okuduğumuz bilgiler yetişkinler için rahatlatıcı olsa da çocukları durumun yarattığı kaygıdan uzak tutabilmek için dikkat etmemiz gereken bazı noktalar olduğunu hatırlatmak isteriz:
Çocukların sorduğu soruları geçiştirmek yerine anlayabilecekleri şekilde uzun olmayan ifadelerle açıklayın. Her şeyi anlatmak zorunda değilsiniz ancak en azından bilgi verebilirsiniz. Bir şeylerden kaçmak onların endişelerini daha çok arttırır. Arkadaşlarından ya da televizyonlardan duydukları eksik bilgiler yerine her şeyi sizden doğru şekilde öğrenmeleri çok daha güvenli olacaktır. Öğrendiğiniz bilgilerden doğru ve gelişimsel olarak yaşına uygun anlatmaya özen gösterin. Yanlış öğrendiği bilgileri düzeltin. Fazla bilgi vermek zorunda değilsiniz, ancak dürüst olmak ve anlatırken uzun uzun açıklamalardan kaçınmak önemli. Örneğin; “Endişelendiğini biliyorum”. “Bu konu kafanı karıştırıyor”. “Merak ettiklerini bana sorabilirsin” ifadelerini kullanabilirsiniz. Sorulara cevap vermeden önce kendi duygunuzu düzenlemeyi unutmayın. ! Çünkü biz ebeveynler ne kadar kaygılı isek çocuklarımızın da bu durumdan etkilenme olasılığı da o kadar artıyor.
Kendilerini virüsten koruyabilecekleri yolları öğretin ve birlikte uygulayın. (Tokalaşmamak, herkesle öpüşmemek, 20 sn. bol sabunla el yıkamak vb.) Aldığınız güvenlik önlemlerini anlatın. Daha fazla bilgi edinirseniz onları da haberdar edeceğinizi onlarla paylaşın. Okulların tatil olması durumunda, rutinlerini (uyku, yemek, ders çalışmak, ekran süresi gibi) değiştirmeden planlar yapın. Rutinde kalmak kaygılarını azaltmalarına yardımcı olacaktır. Çocuklar sarılmayı, öpmeyi severler, bu süreçte kendinize özel selamlaşma ve sarılma yöntemleri bulabilirsiniz. Özellikle okulda arkadaşları ile de özel selamlaşmalar bulmalarını destekleyebilirsiniz.
Çocuklara, dışardan geldiklerinde, yemekten önce veya tuvaletten çıkınca ellerini yıkamaları gerektiğini hatırlatın ancak; sık sık ellerini yıka, temizliğine dikkat et gibi uyarılarda bulunmak çocukların kaygı düzeylerini arttıracaktır!. Bunun yerine çocuğunuza olumlu model olmak, temizlik ile ilgili rutinleri eğlenceli hale getirmek onların da yapması gereken şeyleri keyifle yapmalarına yardımcı olacaktır. Unutmayın korkutmak inatlaşmaya da sebep olabilir.
Çocukların bu dönemde sosyal medya, televizyon gibi kitle iletişim araçlarından virüs haberlerine sürekli maruz kalmaması önemli. Ekran kullanımının denetimli olmasına dikkat edilmeli. Birlikte geçirdiğiniz zamanları arttırmak, birlikte oyunlar oynamak, her duyduğunun doğru olmadığını iletmek faydalı olabilir.
Unutmayın ki çocuklar yetişkinlerin kaygısını gözleyebilir ve bu durum ile nasıl başa çıktığını model alır. Ebeveyn ne kadar kaygılı ise çocuk da o kadar kaygılanır. Önlem aldığınızı belirterek çocuğunuza kendini güvende hissettirmeniz önemli.
Hepimizin sağlıkla kaldığı günler dileriz.

Deha Koleji Rehberlik Birimi