Ara

Çocuklarda Yeme Alışkanlıkları

Ebeveynler bir bebekleri olacağını öğrendiği andan itibaren çocuklarının ne yiyeceği, nasıl yiyeceği, memeyi kabul edip etmeyeceği, hangi ek gıdaların kullanılacağı gibi sorular ile yeni bir yolculuğa başlarlar. Bu yolculuk ebeveynler için bazen keyifli bazen de yorucu olabilir. Her evin yeme düzeni, beklentileri, kuralları farklı olsa da ortak endişeleriniz için çocuklarınızın yeme alışkanlıklarını düzenleyebilmek adına sizlere önerilerde bulunmak istedik;

Evde bir yeme rutininizin olması önemlidir. Eğer yapabiliyorsanız yemek zamanlarında olabildiğince aynı anda sofraya oturmaya özen gösterebilir, sofrada oturmak için bir süre koyabilirsiniz. Burada önemli olan sürenin çok uzun olmamasıdır. Eğer yemek yemek istemiyorsa uzun zaman dilimlerinde masada bekletmek onun için cezadan farksız olacak ve bu durum aranızda bir savaşa dönüşebilecektir.

Kendi kendine yemek yemesini destekleyecek çocuklarınızın bireyselleşmesine izin verebilirsiniz. Kendi yediğinde çok yavaş yiyebilir, üzerine dökebilir, yemek istemeyebilir. Ne yapmaları gerektiği ile ilgili çocukları zorlamak yemekten kaçınmalarına ve kendilerini kötü hissetmelerine sebep olabilir. Beslenmek fizyolojik bir gereksinim olmanın yanı sıra duygusal ihtiyaçlarında doyurulduğu bir alandır.

Sadece çocuklarınızın yediği yemekleri yapmak yerine farklı yiyeceklerin de sofrada olmasına özen gösterebilirsiniz. Sofrada her gün aynı yiyeceklerin olması çocuklarınızın yeni yemekleri deneyimlemesine engel olabilir.

Porsiyonların seçimlerini çocuklarınıza bırakabilirsiniz. Eğer doymazlarsa tekrar isteyebilirler. Acıktım diyebilmelerine alan sağlayın. Onlar yetişkin değiller sizinle aynı porsiyonları yiyemeyebilirler.

Yemek süresince ekranın kapalı olması çocukların doyduklarını anlayabilmeleri, yiyeceklerin tatlarını alabilmeleri için kıymetlidir. Bu kuralı birlikte konuştuktan sonra sizlerin de ekran ile ilgilenmemesi çocuklarınıza model olabilmek için gereklidir.

Yemek aralarında atıştırmalıkları kısıtlayabilirsiniz. “Bunları yemenin çok keyifli olduğunu biliyorum. Atıştırmalıklarını yemekten sonra yiyebilirsin.” diyebilirsiniz. Yemek yemediklerinde çocuklarınız çok rahatlıkla atıştırmalıklar yardımı ile karınlarını doyurabilir.

Yemek yemediğinde tehdit etmek yerine doyduğunda sofradan kalkabileceğini söyleyebilirsiniz. Yemek yemek hem sizler hem de çocuklar için zorlayıcı bir deneyim olmaktan çıktığında çocukların bu düzene alışması kolaylaşacaktır.

Deha Koleji Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi